به غیر از دانش‌آموزان مدارس بسیاری از مشاغل مانند اشپز‌ها، آرایشگر‌ها و نانوا‌ها از لحاظ صنفی موظف به داشتن روپوش یا فرم اداری هستند که بعضی از این مشاغل مانند خدمات خودرو، پاکبانی حتی اگر از لحاظ صنفی لزوم استفاده از روپوش نداشته باشند ولی باز هم به دلیل ماهیت کار خود مجبور به استفاده از این لباس هستند.


همچنین تعدادی از مشاغل از جمله گروه‌های پزشکی، پرستاری و پیراپزشکی، مهمانداری هواپیما، بانک‌ها و... با لباس‌های فرم خود شناخته می‌شوند.


سؤال اساسی این است که چه پارچه‌ای برای فرم‌های رسمی و اداری مناسب است. در این مقاله به طور کامل به پاسخ این سؤال می‌پردازیم.

قبل از شروع بحث باید توجه کنید که جنس پارچه مناسب برای روپوش یا لباس کار هر یک از مشاغل نامبرده بسته به موقعیت شغلی و طبیعت افراد متفاوت خواهد بود. در ادامه پارچه‌های مناسب برای فرم هر شغل را به تفکیک مشخص خواهیم کرد.


۱. پارچه مناسب برای دوخت مقنعه
پارچه مناسب دوخت مقنعهپوشش سر و گردن مخصوص خانم هاست که عموماً موجب گرم‌تر شدن پوشش خانم‌ها نسبت به آقایان می‌شود. ماندگاری پارچه در عین لطافت، ظرأفت و خنکی ویژگی‌هایی است که خانم‌ها برای این کاربرد به دنبال آن هستند.

پیشنهاد اول: تترون بروجرد

تترون‌های عرض ۹۰ بروجرد دارای الیاف ویسکوز-ویسکوز و یا ویسکوز-پلی استر هستند. این پارچه‌ها هم لطافت و خنکی قابل قبولی دارند و هم از عمر بالایی برخوردارند. اگر مقنعه‌های بلند دوست دارید می‌توانید در رنگ‌های مشکی و سرمه‌ای از عرض ۱۱۰ پارچه تهیه کنید.

یه خبر خوب! در سایت ما می‌توانید انواع تترون بروجرد با رنگ‌بندی‌های مختلف را تهیه کنید. برای دیدن طرح‌ها روی
مشاهده و خرید کلیک کنید.تترون تک رنگ و ساده بروجرد و درنا پیشنهاد دوم: تترون گلچهر

تترون‌های عرض ۱۱۰ گلچهر از جنس ویسکوز-پلی استر‌اند، مانند تترون بروجرد پرزدهی ندارند و اندکی از تترون بروجرد نازک‌تر هستند. این پارچه فقط در رنگ‌های مشکی و سرمه‌ای قابل تهیه می‌باشد.

سؤال: آیا پارچه کرپ مناسب مقنعه می‌باشد؟

کرپ‌ها مخصوصاً کرپ حریر پارچه‌های لطیفی‌اند اما پارچه‌های گرمی هستند بنابراین برای تهیه‌ی مقنعه پیشنهاد نمی‌شود. از طرفی یافتن رنگ یکسان بین کرپ و پارچه مانتویی کار دشواری است.


۲. پارچه مناسب فرم پزشکی، پیراپزشکی، پرستاری و نانواییپارچه مناسب فرم پزشکی و پیراپزشکی
پیشنهاد اول: تترون بروجرد
پارچه تترون بروجرد به دلیل داشتن ویژگی‌هایی مانند عدم پرزدهی، ماندگاری بالا، لطافت و خنکی برای لباس‌های فرم این گروه بسیار گزینه مناسبی هستند. اگر به پوشیدن لباس زیر لباس فرم عادت دارید حتماً از تترون استفاده کنید. ویژگی مهم‌تر تترون این است که خط اتو را به خوبی نگه می‌دارد.


نکته مهم: برای تهیه فرم رنگ سفید، سرمه‌ای و مشکی فقط از عرض ۱. ۵ استفاده کنید، چون عرض ۹۰ تترون بروجرد این رنگ‌ها به خاطر کاربرد برحسته تولید مقنعه نازک‌تر تولید می‌شود و عرض ۱. ۵ متر برای تهیه پیراهن و روپوش تولید می‌شود. البته تترون به رنگ‌های آبی کاربنی، آبی بیمارستانی و سبز بیمارستانی با عرض ۹۰ برای تهیه روپوش مناسب می‌باشد.

پیشنهاد دوم: ترگال بروجرد

ترگال بروجرد از جنس ویسکوز-ویسکوز است و نسبت به انواع ترگال ظریف‌تر می‌باشد و دارای ماندگاری بالاتر است. حتی با وجود اینکه ترگال بروجرد در لمس نازک‌تر از سایر ترگال هاست اما به دلیل تراکم بافت بالا در برابر آسیب‌ها مقاوم‌تر است.


پیشنهاد سوم: ترگال فدک

این برند عموماً پارچه‌های خود را به صورت ویسکوز-پلی استر تولیدمیکند و بعد از تترون بروجرد بهترین انتخاب می‌باشد

نکته: در همه انواع ترگال، ترگال کجرا نسبت به ترگال معمولی، مقاوم‌تر می‌باشد.

برای مشاهده و خرید انواع ترگال با رنگ‌بندی‌های متنوع روی
 مشاهده و خرید کلیک کنید😊
۳. پارچه مناسب روپوش‌های خدماتی و مهندسیپارچه مناسب فرم خدماتی و مهندسی
مشاغل خدماتی و مهندسی که عموماً با لوازم تیز، چرب و آلوده تماس زیادی دارند بهتر است از پارچه‌های برزنت استفاده کنند. عموماً از این پارچه‌ها، بیلرسوت‌های آماده موجود هست و می‌توان تهیه کرد. البته بیلرسوت‌ها و لباس‌های کاری هم هستند که از جنس ترگال‌اند که در این موارد ماندگاری اندکی دارند.
۴. پارچه مناسب مانتو شلوار اداریپارچه مناسب مانتو و شلوار اداری
همانند لباس‌های فرم بخش پزشکی پارچه‌های تترون بروجرد، ترگال بروجرد و ترگال فدک برای تهیه مانتو شلوار اداری مناسب است.
نکته تکمیلی این است که جنس ترگال نسبت به انواع پارچه‌هایی که برای مانتو استفاده می‌شود مانند کتان کش و ابر و بادی برای تهیه فرم‌های اداری همواره ارجحیت داشته است؛ به دلیل اینکه حالت رسمی‌تر، اداری‌تر و ماندگاری بالاتری دارد. همچنین خط اتو را بهتر نگه می‌دارد و ظاهری رسمی‌تر به شما می‌دهد.


۵. پارچه مناسب پیراهن اداریپارچه مناسب پیراهن اداری
پیشنهاد اول: پارچه‌های طرحدار تترون نخ
اگر برای پیراهن اداری به دنبال پارچه‌های طرحدار هستید ما به شما پارچه‌هایی را پیشنهاد می‌کنیم که از جنس تترون نخ باشد زیرا تترون نخ به دلیل تار و پودش خنک می‌باشد و نقش قابل توجهی در کاهش تعرق و عرق سوز شدن شما ایفا می‌کند.
برای مشاهده انواع پارچه‌های پیراهنی طرح دار روی
مشاهده و خرید کلیک کنید.

پیشنهاد دوم: پارچه‌های تک رنگ تترون بروجرد
برای تهیه پیراهن تک رنگ، پیشنهاد اول ما، با توجه به توضیحاتی که در موارد قبل‌تر داده شد، تترون بروجرد است

برای مشاهده انواع پارچه تترون ساده روی مشاهده و خرید کلیک کنید

ما را در اینستاگرام دنبال کنیدسوالات خود را اینجا بپرسید